Ranking najbardziej wpływowych samorządowców w internecie w 2022 roku

ranking jpg

Mamy przyjemność zaprezentować kolejną edycję rankingu „Najbardziej wpływowych samorządowców w internecie w 2022”. Podobnie jak w minionej edycji, obecny ranking przynosi wiele zaskoczeń dla obserwatorów lokalnej polityki samorządowej. Niniejszy raport, poza opisem sprawności komunikacyjnej samorządowców, jest też częściowym obrazem ich postrzegania w lokalnych wspólnotach.

Mając na uwadze zarówno najszerszą reprezentację samorządowców, jak i zasięg, interakcje czy dotarcie do użytkowników, w dalszym ciągu kluczowym medium społecznościowym w samorządach pozostaje Facebook. Raport zbudowany został na bazie analizy ponad 450 profili burmistrzów, prezydentów miast i zamieszczonych w nich publikacji w 2022 na Facebooku. Analiza przeprowadzana była własnymi narzędziami Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych oraz poddana weryfikacji i indywidualnej ocenie ekspertów agencji Samorządowe Internety oraz Local-SoMe w zakresie komunikacji w mediach społecznościowych. Tegoroczna edycja rankingu została podzielona na 3 kategorie: Prezydenci miast wojewódzkich, Prezydenci miast oraz Burmistrzowie.

Bezdyskusyjnymi zwycięzcami tegorocznej edycji rankingu są:

  • Prezydent Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz
  • Prezydent Sosnowca – Arkadiusz Chęciński
  • Burmistrz Wojkowic – Tomasz Szczerba

Podobnie jak miało to miejsce w zeszłorocznej edycji rankingu, także w tym roku nie został uwzględniony Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy generuje największe zasięgi i dotarcie do odbiorców w sieci wśród wszystkich włodarzy, natomiast wysoki odsetek treści o charakterze ogólnopolskim i pozasamorządowym zakrzywiałby przejrzystość danych zaprezentowanych w rankingu.

Ranking-najbardziej-wplywowych-samorządowców-w-internecie-w-2022-roku_v2.004

Ranking samorządowców dostępny jest pod tym linkiem.